česky  |  english
úvodo mněmasáže a terapiemobilní masážekurzy masážíceníkkontakt

Lymfatická masáž

lymfaticka masaz lymfaticka masaz lymfaticka masaz

Lymfatická masáž (či manuální lymfodrenáž) je velmi příjemná a účinná technika. Podporuje celkové pročištění organismu (detoxikaci), posiluje imunitní systém a zrychluje regeneraci po zátěži. Má také nezastupitelné místo v prevenci žilních problémů, lymfatických otoků a rozvoje celulitidy.

co to je lymfatický systém

Lymfa je bezbarvá tekutina, která prostupuje měkkými tkáněmi našeho těla. Omývá jednotlivé buňky a odplavuje nečistoty a patogeny. Lymfatické cévy ji pak odvedou do lymfatických uzlin, kde se přečistí a (v případě nemoci) informuje imunitní systém, jaké protilátky má vyrábět. Funkční a přiměřeně aktivní lymfatický (jinak také mízní) systém udržuje naše tkáně čisté a zdravé.

Přestože první poznatky o existenci lymfatického systému sahají minimálně do 3.tisíciletí př.n.l., lymfatická masáž jako taková je velmi mladá. V Evropě se začala skutečně rozvíjet až v 2.polovině 20. století a má tedy oproti jiným masážím značný skluz. Její obliba však rychle roste a už dnes jde o jednu z nejžádanějších technik.

jak lymfatická masáž působí

Obrovský přínos lymfatické masáže je v tom, že stimuluje činnost mízního systému a pomáhá mu tak v jeho náročné práci. Ten pak dokáže efektivněji odvádět přebytečnou tekutinu a cizorodé látky z tkání a pružněji reaguje na infekce.

Kromě toho je to masáž velice příjemná a uklidňující:).

jak lymfatická masáž probíhá

Lymfatická masáž pracuje jen s kůží a podkožím, nedochází při ní k hlubokému propracovávání svalů. Provádím ji v pomalém rytmu odpovídajícímu činnosti lymfatického sytému. Nepoužívám při ní masážní olej, aby byl zachován maximální kontakt mezi rukou maséra a kůží masírovaného. Dělám buď masáž celotělovou, nebo částečnou (typicky jde o dolní končetiny + hýždě nebo horní končetiny nebo hlavu + hlavní uzliny).

program komplexní péče --- podpora lymfatického systému

Účinky lymfatické masáže je možné a vhodné podpořit nošením kompresního oblečení, vhodným pohybem, vhodnou stravou a pitným režimem. Konkrétní doporučení pak záleží na důvodu, proč na masáž jdete. Rád s Vámi tyto věci proberu, abychom maximálně podpořili výsledný efekt, popř. dosáhli nejlepšího poměru "cena-výkon".

kdy je lymfatická masáž vhodná a nezastupitelná


Následující tabulku berte prosím jako moje doporučení, kdy jít na lymfatickou masáž a na jak dlouhou.

♦   regenerace po sportu či jiné zátěži
♦   oteklé a unavené nohy či paže
1h masáže co nejdříve po události
♦   odpočinek a "dobití baterek" po vyčerpávajícím období 2h masáže po skončení tohoto období
♦   prevence žilních problémů
  • –   genetické predispozice
  • –   aktivní sportovci
  • –   dlouhodobé stání
frekvenci domluvíme individuálně, obecně doporučuji hodinovou masáž jednou za měsíc
♦   prevence a zmírnění celulitidy
♦   podpora redukce váhy
Intenzivní program 8 masáží (1. a 2.masáž po 2h + 6 masáží po 1h = celkem 10h masáže) v rozsahu 4 týdnů (tedy 2 masáže týdně).
♦   celková detoxikační masáž trvá 2h. Je vhodné jít na ni 2x za rok, ideálně na jaře a na podzim, kdy se tělo přirozeně čistí.
♦   detoxikace po nemoci Detoxikační masáž po nemoci je vhodná až po vyléčení. Pročišťuje tělo od zbytků léků, jde o takový "generální úklid" . Doporučuji 2x2h.
♦   zmírnění či odstranění lymfedému vyhrazeno pro specializovaná zdravotnická zařízení

kdy lymfatická masáž vhodná není

  • v době jakéhokoli akutního či infekčního onemocnění
  • při onemocněních štítné žlázy, vysokém krevním tlaku, srdečních a onkologických onemocněních
  • při jakémkoli jiném závažném onemocnění spolu vhodnost lymfatické masáže probereme při úvodním rozhovoru, popř. ji dále probereme s lékařem
  • v těhotenství a při žilních problémech... je možná pouze, pokud ji doporučí Váš ošetřující lékař

objednávky a ceny

Lymfatickou masáž dělám v délkách 60 až 120 minut.

Před objednáním si prosím přečtěte základní informace o masážích.
facebook: profil Masaze - Vojtek
klíčová slova: lymfatická masáž, mauální lymfodrenáž, lymfatický systém, Brno, Praha
design a obsah: Miroslav Vojtek
Všechny texty na těchto stránkách jsem zpracoval sám na základě vlastních zkušeností, diskusí se svými učiteli a studia literatury. Pokud je chcete použít, uveďte že pochází z mých stránek, děkuji.